Herbata rumiankowa

Kojący rumianek

Herbata rumiankowa jest naturalnym i łagodnym środkiem na rozmaite dolegliwości skórne i żołądkowe. Może być stosowana zarówno u dorosłych jak u dzieci. Rumianek można zakupić w dowolnej aptece lub własnoręcznie nazbierać i wysuszyć. Napar z rumianku bywa również stosowany do rozjaśniania blond włosów.

herbata_ziolowa.jpg

Rumianek to roślina z rodziny astrowatych, rosnąca w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Wysuszone kwiaty i liście służą od lat do przyrządzania herbat i naparów.

Herbata rumiankowa - działanie i skutki uboczne

Herbata rumiankowa podobnie jak melisa działa uspokajająco i odprężająco. Podawana jest często małym dzieciom.

Doskonale łagodzi podrażnienia i działa kojąco. Okłady z rumianku zalecane są również jako skuteczna pomoc dla zmęczonych i przekrwionych oczu. Można go stosować również przy zapaleniu spojówek, dziąseł oraz do przemywania ran.

Herbata rumiankowa w ciąży

Brak jest jednoznacznych badań nad wpływem rumianku na przebieg ciąży. W tej sprawie warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Z jednej strony rumianek zawiera wapń i inne minerały oraz uspokaja i ułatwia zasypianie. Z drugiej może uczulać i pobudzać skurcze macicy.

Herbata rumiankowa na włosy

Wywar z rumianku stosowany regularnie rozjaśnia włosy i nadaje im piękny połysk. Stosuje się 1 łyżeczkę rumianku na jedną filiżankę wody. Suszony rumianek zalewamy wrzątkiem i pozwalamy mu naciągać aż do wystudzenia. Po schłodzeniu wywar odcedzamy przez sitko. Aby wzmocnić działanie rumianku warto dodać do naparu kilka łyżek soku z cytryny.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem wymaga dużo czasu i cierpliwości. Daje dobre efekty na włosach blond i ciemny blond. W trakcie kuracji rozjaśniającej należy stosować nawilżającą maseczkę lub odżywkę do włosów aby uniknąć ich przesuszenia.

Herbata rumiankowa - na nerwy

Badania opublikowane w "Journal of Clinical Psychopharmacology" dowodzą, że rumianek skutecznie chroni przed nerwicami i uspokaja. Testy przeprowadzone na osobach ze schorzeniami lękowymi dały pozytywne rezultaty. Herbata z rumianku wypijana przed snem skutecznie wycisza i ułatwia zasypianie.

Herbata rumiankowa na ból brzucha

Herbata rumiankowa jest zalecana przy nieżytach żołądka i jelit oraz problemami z trawieniem. Pita regularnie regeneruje wątrobę i woreczek żółciowy. Pobudza apetyt i pomaga przy bolesnych miesiączkach. Zalecana jest szczególnie małym dzieciom jako łagodny środek na zatrucia i biegunki.

Herbata rumiankowa na gardło

Ze względu na właściwości łagodzące i przeciwzapalne herbata z rumianku może być stosowana przy przeziębieniach i infekcjach bakteryjnych. Razem z szałwią doskonale nadaje się jako wywar do płukania chorego gardła. Ponadto nieznacznie obniża temperaturę i ułatwia zasypianie.

Rumianek na trądzik

Ze względu na działanie przeciwzapalne i łagodzące rumianek jest przydatny w walce z trądzikiem i problemami skórnymi. Okłady z rumianku pomagają ukoić podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Ważne, żeby trwały przynajmniej 40 minut. Należy pamiętać, że stosowane zbyt często wysuszają skórę i mogą uczulać.

Raz na tydzień warto zastosować napar z rumianku i szałwii. W tym celu należy na kilkanaście minut pochylić głowę przykrytą ręcznikiem nad talerzem z wywarem z tych ziół. Nie należy stosować u osób z problemami naczynkowymi, gdyż w wyniku gorąca drobne naczynka mogą popękać.


Polecamy również: Herbata z miodem i cytryną