Herbata Rooibos - właściwości

Herbata Rooibos to napar przyrządzany z suchych liści krzewu Aspalathus Linearis. Jej produkcja jest podobna do produkcji herbat tradycyjnych. Zebrane w okresie letnio jesiennym liście zrasza się wodą i poddaje procesowi fermentacji. W jej wyniku listki zmieniają kolor na czerwony, czym można tłumaczyć nazwę “red bush”.

rooibos_herbata.jpg

Herbata Rooibos posiada aromatyczny słodkawy smak i intensywną czerwoną barwę. W Afryce podawana jest zazwyczaj z mlekiem, natomiast w Europie z miodem i cytryną. Słodkawy smak herbaty Rooibos umożliwia spożywanie jej bez dodatków słodzących.

Rooibos - parzenie

Jak parzyć herbatę Rooibos można zazwyczaj przeczytać na opakowaniu. Najczęściej parzy się ją około pięciu minut. Dzięki braku gorzkich substancji dłuższe parzenie herbaty rooibos nie psuje jej smaku.

Rooibos a ciąża

Herbata Rooibos spożywana przez kobiety w ciąży wpływa korzystnie na wytwarzanie pokarmu. Przy czym należy pamiętać, że zielona herbata powinna być unikana przez kobiety w ciąży. Badania sugerują, że zawarte w niej substancje mogą atakować obce komórki, w tym przypadku dziecka. Dzięki obecności licznych minerałów herbata Rooibos wzmacnia zęby i kości oraz układ odpornościowy.

Rooibos - właściwości

Zaletą herbaty Rooibos jest również brak kofeiny. Można ją spożywać w dowolnych ilościach i o dowolnej porze, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Kawa i herbata mają działanie pobudzające, więc herbata rooibos zdecydowanie wyróżnia się na ich tle.

Herbata Rooibos stała się szczególnie popularna w momencie odkrycia jej licznych właściwości leczniczych i zdrowotnych. Liście czerwonego krzewu posiadają silne właściwości antyutleniające. Jednak nie większe niż herbata biała czy zielona herbata.

Herbata rooibos zawiera wiele cennych minerałów, chroni przed nowotworami, leczy bóle głowy, nudności i problemy żołądkowe.

Rooibos a anemia i uczulenia

Herbata Rooibos jest bogata w żelazo, dlatego zalecana jest osobom cierpiącym na anemię i niedobory żelaza. Ma również zastosowanie w leczeniu astmy i alergii.

Działanie przeciwutleniające

Rooibos posiada o wiele więcej przeciwutleniaczy niż tradycyjna czarna herbata, ale mniej niż herbata zielona czy biała herbata. Antyoksydanty eliminują wolne rodniki, opóźniają procesy starzenia się komórek, wspierając naturalne mechanizmy ochronne organizmu. Są dodatkiem wielu kremów i suplementów diety.

Ponadto herbata Rooibos nie zawiera taniny, zaliczanej do tak zwanych garbników. Tanina utrudnia wchłanianie cennych minerałów, dlatego lepiej jest popijać posiłki herbatą Rooibos niż herbatą czarną.

Minerały obecne w herbacie rooibos

Wśród minerałów zawartych w herbacie Rooibos szczególnie warte uwagi są wapń, fluor, żelazo, magnez, potas, sód i cynk. Wapń odgrywa kluczową rolę jako jako budulec kości oraz czynnik umożliwiający kurczenie oraz rozkurczanie mięśni, między innymi mięśnia sercowego.

Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny we krwi oraz rozprowadzenia tlenu po organizmie. Magnez bierze udział w budowie ścięgien i kości. Częstym skutkiem jego niedoboru są drgające mięśnie.

Potas reguluje ciśnienie krwi, wraz z sodem odpowiada za kurczenie mięśni, chroni przed zawałem i udarem mózgu. Z kolei cynk odpowiada za kondycję skóry, włosów oraz paznokci.


Polecamy również: Herbata z miodem i cytryną